Router Nedir ?

Bir tarayıcıda herhangi bir linke tıkladığınızda istediğiniz sayfaya birkaç saniye içerisinde ulaşabiliyorsunuz peki bu işlemin arka planında ne yatıyor yani istediğimiz sayfanın olduğu sunucuya nasıl erişiyoruz ? Erişmeye çalıştığınız sayfanın ismi (domain name) DNS tarafından ip adresi olarak çözümleniyor eğer bu ip local ağınızda bulunan bir ip değil ise istek gateway cihazınıza yani router’a gönderiliyor. Router ip adresinin bulunduğu sunucuya paketi yönlendiriyor.

Routerların temel görevi farklı networkleri birbirine bağlamaktır. Bu işlemi yaparken farklı yönlendirme algoritmaları kullanır daha sonraki konularda bu algoritmalardan bahsedeceğiz. Paketler router’a geldiğinde router raminde kayıtlı olan routing tablosunu kullanarak hedef network için paketi yönlendirir.

Router özelleştirilmiş bir bilgisayardır, kendi CPU, RAM, ROM, NVRAM, Flash gibi donanımları vardır. Sistemi yüklemek, paketleri yönlendirmek ve diğer fonksiyonel özellikleri için üzerinde bir işletim sistemi çalışır. Cisco cihazlar için bu işletim sistemi IOS (Internet Operating System) olarak tanımlanmaktadır.

Routerlarda iki çeşit bellek bulunmaktadır, ramde kayıtlı bilgiler herhangi bir güç kesintisinde kaybolmaktadır fakat NVRAM(Non-volatile RAM)’de bulunan bilgiler kalıcıdır.

İzzet Can Yağcı

VCAP-DCV 2020, Double VCP-DCV Network & Virtualization, CCNA Routing & Switching, Windows Server 2012 70-410/411

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir