vCenter Syslog Konfigurasyonu

Bu yazımda sizlere vCenter Server Appliance loglarını nasıl syslog server’a yönlendireceğimiz açıklayacağım. Syslog server birçok sunucu için geriye dönük sorun araştırdığımızda ihtiyaç duyduğumuz ve bazı yasal zorunluluklardan dolayı kullanmak zorunda olduğunuz bir veya birden fazla sistemin loglarını barındırabilen sunucudur.

Devamını Oku

Vmware Enhanced vMotion Compatibility (EVC)

Enhanced vMotion Compatibility (EVC) adından da anlaşıldığı üzere vMotion uyumluluğunu sağlama amacında kullanılan bir teknolojidir. Peki gerçekten bu özelliği ortamımızda aktif etmeli miyiz? Hangi durumlarda EVC kullanmalıyız? Bu soruların cevaplarını size bu yazımda sizlere açıklayacağım.

Devamını Oku

vCenter CA Signed SSL Kurulumu

Bu yazımda sizlere vCenter Server’ın self-signed sertifikası yerine CA signed sertifika yerleştirmeyi ve “Güvenli Değil” hatasını aşmayı açıklayacağım. Test ortamı vCenter versiyon 6.7 fakat işlemler 6.x ve 7.0 versiyonu için uygundur.  vCenter eski sürümlerinde bu işlemi uygulamak çok zahmetli olduğundan birçok kez önemsenmemiştir fakat bazı durumlarda yapılması zorunlu olabiliyor. vCenter’a bağlanan bir uygulama bu gereksinimi istiyor olabilir veya şirketinizin güvenlik politikası bu değişliği yapmanızı zorunlu kılabilir.

Devamını Oku

vCenter Server 7.0 Enhanced Linked Mode Kurulumu

vCenter Enhanced Linked Mode (ELM) kullanarak birden fazla vCenter’ı birbirine bağlayabilir ve tek bir noktadan yönetim sağlayabiliriz. ELM sayesinde birbirine bağlı olan vCenter Server’lar üzerinde görüntüleme, arama ve yönetim hakkına sahip olabilmekteyiz.Enhanced Linked Mode kullanarak büyük ortamları yönetmeyi kolaylaştırabiliriz.

Devamını Oku

vCenter Server Appliance 7.0 Kurulumu Bölüm 2

Bir önceki makalede başladığımız vCenter Appliance kurulumuna Stage 2 ile devam ediyoruz. Eğer kurlumun tamamlandı falat Installer kapandıysa aynı ekrana web browser üzerinden 5480 portundan devam edebilirsiniz. Introduction ekranını “Next” seçeneği ile devam ediyoruz.

Devamını Oku

VMware ESXi 7.0 Kurulumu

Vmware ESXi 7.0 diğer sürümlerde olduğu gibi çok kolay bir şekilde kurulmaktadır. Kurulum yapacağınız sunucu için öncelikle aşağıdaki adresten Vmware HCL’ye erişerek uyumluluk kontrol etmeniz gerekmektedir.

Devamını Oku