VMware Auto Deploy Nedir? Nasıl Kurulur? – Bölüm 2

İkinic bölümümüze DHCP sunucumuzu konfigure ederek başlıyoruz.

DHCP Konfigurasyonu

Bu aşamaları yaparken aşağıdaki VMware makalesini referans almanızı öneriyorum.

https://kb.vmware.com/s/article/2005071

Active Directory Domain Controller olarak labımda kullandığım Windows Server üzerinde DHCP Server role’ü kurdum ve role’ü promote ettim. Bu aşamalarda fazla detaya girmiyorum çünkü konumuzun dışına çıkıyor farklı bloglardan DHCP ve Windows Server kurulumunu detaylı inceleyebilirsiniz.

DHCP Scope’umuzda bazı option’ları aktifleştirmemiz gerekmektedir. Bunları ortamınıza göre aşağıdaki ekran alıntısını referans alarak sizde doldurabilirsiniz. Burada en önemli olan Option 66 ve Option 67’dir. Option 66’da TFTP sunucumuzun IP adresini veya fqdn’ini yazmamız gerekiyor. Bu benim ortamımda aynı sunucu olduğu için aynı IP adresini veriyorum. Option 67’de Boot file name’dir.

TFTP Konfigurasyonu

Auto Deploy, Image builder servislerimiz aktif Software depot’umuzu upload ettik. DHCP sunucumuz hazır artık TFTP sunucumuzu konfigure edebiliriz.

TFTP için birçok seçenek var fakat ben Solarwinds’i tercih ettim çünkü kurulumu kolay ve stabil çalışıyor siz farklı ürünler kullanabilirsiniz. TFTP konfigurasyonu için ZIP dosyamızı vCenter’dan aşağıdaki Auto Deploy>Configure altından indirebilirsiniz. Bu dosya bize fiziksel sunucumuzu TFTP üzerinden Auto Deploy sunucumuza ulaşıp image’ı almak için gereklidir.

Bu TFTP ZIP dosyasının içindeki file’ları extract edip TFTP-Root directory’mize atıyoruz.

Auto Deploy Rule Konfigurasyonu

vCenter Server’dan Auto Deploy>Deploy Rules seçeneğinden Rule’umuzu oluşturuyoruz. Rule oluştururken bir veya birden fazla pattern altında işlem yapabiliyoruz. Bu bizlere farklı marka modellerdeki sunucularımız için farklı image’lar basabilme imkanı sağlamaktadır. Ben burada IPv4 seçeneği ile ilerliyorum çünkü ortamımda kurabileceğim fiziksel bir sunucum yok sanal makine açarmış gibi host kurulumu yapacağım.

Configuration adımında Image Profile seçiyorum ve bir önceki bölümde oluşturduğum profile’ı seçiyorum. Ayrıca Host location seçerek sunucuyu kurduktan sonra istediğiniz cluster altına alabilirsiniz. Rule oluşturulduğunda inactive gelmektedir. Bu sebeple rule’umuzu active hale getiriyoruz.

Auto Deploy Test

Bütün konfigurasyonları yaptık şimdi test zamanı geldi. Ortamımda yeni bir VM kuruyorum ve DHCP ayarlarımı BIOS için yani “unidionly” seçtiğimden VM’in boot option’da BIOS seçili olduğundan emin oluyorum ve sanal makineme başarılı bir şekilde ESXi host kuruluyor.

İzzet Can Yağcı

VCAP-DCV 2020, Double VCP-DCV Network & Virtualization, CCNA Routing & Switching, Windows Server 2012 70-410/411

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir