BIND Nedir ?

BIND internet üzerinde kullanılan en yaygın DNS sunucusu yazılımıdır. BIND (Berkeley Internet Name Domain) 1980lerde Berkeley Üniversitesinde CA 4 öğrenci tarafından ortaya atılan bir projedir.

BIND ve DNS:

DNS protokolleri internet standartlarının temel yapılarındandır. Temelde bir bilgisayarın başka bir bilgisayara ismini kullanarak ulaşması işlemini belirleyen standartlardır. BIND yazılımı gerekli bütün sorgu ve dönüt işlemlerini içeren bir mimariye sahiptir. 3 Temel bölümden oluşur:

1.Domain Name Resolver (Alan Adı Çözümleyici)

Çözümleyici isimler ile ilgili sorguları ilgili sunucuya göndererek ve sunucudan yanıt alarak çözümleyen programdır. Örnekle açıklamak gerekirse bir web tarayıcısı DNS’de isimleri aramak için yerel çözümleyici kütüphanesini kullanır. Bu sistem işletim sisteminin bir parçasıdır. Çözümleyici genelde queryleri(sorgular) caching resolver’a iletir bu ağdaki DNS servisine sahip bir sunucu veya sunucu grubu olabilir. Bu sistemde amaçlanan belirli bir DNS ismine karşılık gelen ip adresini bulmaktır.

2.Domain Name Authority Server (Alan Adı Yetki Sunucusu)

Yetkili DNS sunucusu çözümleyiciden aldığı istekleri alan adları hakkında bilgileri kullanarak yanıtlar. Bu yazılımı yükleyerek ve alan adların ile ilgili bilgi vererek ağınız üzerinde DNS servisi sağlayabilirsiniz.

3.Tools (Araçlar)

Bu süreçler bir dizi toollar kullanılarak gerçekleştirilir bunlara popüler bir örnek DIG Tool olabilir. (DIG tool BIND’a özel değildir herhangi bir DNS suncusunda da kullanılabilir.

BIND açık kaynaklı bir yazılımdır eğer kurumunuz daha fonksiyonel bir yazılıma ihtiyaç duyuyorsa BIND’ı yeniden yapılandırabilirsiniz. Komunite tarafından sürekli geliştirilmektedir.

İzzet Can Yağcı

VCAP-DCV 2020, Double VCP-DCV Network & Virtualization, CCNA Routing & Switching, Windows Server 2012 70-410/411

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.