DHCP Nedir ?

Dhcp ortama TCP/IP Protocol takımı dağıtan bir ağ servisidir. Temel görevi ortamdaki bilgisayar ve aygıtlara (endpoints) dinamik olarak ip adresi, subnet mask ve default gateway gibi verileri dağıtmaktır. Bu şekilde iş yükü indirgenmiş ve karmaşıklık azaltılmış olur.

Elle ip vermek birçok olası hataya yol açabilir yanlışlıkla birden fazla cihaza aynı ip atanabilir yada yazımda hata yapılabilir bu gibi sorunlar ağlar arası iletişimde hatalara yol açar bu sebeple dinamik olarak atanan ip adresleri daha çok tercih edilir.

DHCP Adres Kiralama Aşamaları:

İstemci ve sunucu arasındaki kiralama işlemi 4 adımdan oluşmaktadır;

  1. DHCP Discover
  2. DHCP Offer
  3. DHCP Request
  4. DHCP Acknowledgement

İstemci ortama eklendiğinde dinamik olarak bir ip bekliyor ise kendisine ip atayabilecek bir DHCP sunucu için Discover(Keşif) yapar. İstemcinin ortama gönderdiği broadcast paketine DHCP Discover paketi denir. Bu işlem 4 kere seyreder ve kendisine ip atayacak sunucuya ulaşamazsa kendi kendine APIPA sınıfından adres tanımlar.

Eğer ortamda bir DHCP sunucu varsa istemciye bir Offer (Teklif) gönderir bu işlem sırasında sunucu istemci için bir ip rezerve etmiştir.

İstemci kendisine dönen ilk teklifi kabul eder ve bu teklife karşı dönüt olarak Request paketi gönderir (tekrar broadcast). Bu aşamada istemciye offer gönderen diger sunucular tekliflerini geri çekerler.

Son aşamada ise sunucu daha önceden rezerve ettiği ip adresini istemci için onaylar ve Acknowloedgement (bilgilendirme) paketi gönderir. Burada iletişim sürekli broadcastle yapılır çünkü istemcinin onaylanmış bir ip adresi yoktur.

İzzet Can Yağcı

VCAP-DCV 2020, Double VCP-DCV Network & Virtualization, CCNA Routing & Switching, Windows Server 2012 70-410/411

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.